از یک توپ فوتبال الکترونیکی گرفته تا عروسکی که چت می‌کند و مکالمات گذشته را به خاطر می‌سپارد، اسباب‌بازی‌های جدید دنیای بازی بچه‌ها را از پشت مانیتورهایشان به دنیای واقعی کشانده است.

درست زمانی که پدرومادرها نگران از دست دادن فرزندانشان در پشت مانیتورها هستند و از این می‌ترسند که نکند فرزند دل‌بندشان آن‌قدری گلوگه شلیک کند که رشد مغزی‌اش متوقف شود، توسعه دهندگان بازی‌های تکنولوژیک به داد آن‌ها رسیده‌اند.

به لطف پیشرفت‌های اخیر تکنولوژی، توسعه‌دهندگان در حال ساخت اسباب‌بازی‌هایی هستند که مهارت‌ها و قدرت عملکرد مغز کودکان را افزایش می‌دهد. هرچند مدت‌هاست که اسباب‌بازی‌هایی با تکنولوژی‌های جذاب وارد خانه‌ها شده‌اند ولی اتفاق جدید ساخت اسباب‌بازی‌هایی است که با تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند قابل کنترل هستند و تکنولوژی در آن‌ها درون‌سازی شده است.

تقارب این چنین دنیای فیزیکی و دیجیتال، که فیجیتال نامیده می‌شود، در حال دگرگونی صنعت اسباب‌بازی در جهان است. این‌ها اسباب‌بازی‌های سودمندی هستند که مهارت‌های مهمی همچون حل مسئله و برنامه‌نویسی را به کودکان میاموزند.

۱) SOCCKET

SOCCKET توپ بازی است که انرژی اطراف خود را جمع‌آوری می‌کند. زمانی که به این توپ ضربه وارد می‌شود و توپ حرکت می‌کند، شروع به جمع‌آوری انرژی می‌کند و این انرژی در باطری ذخیره می‌شود که قادر به روشن کردن ۳ چراغ LED داخل توپ است.

توپ SOCCKET

رنگ و نوع چرخش این‌ چراغ‌ها با استفاده از گوشی‌های موبایل قابل کنترل است و ابزار جذابی برای استفاده در تاریکی برای کودکان (و حتی بزرگ‌سالان!) به شمار می‌روند.

۲) عروسک‌ها و شخصیت‌های تعاملی

Hello Barbie نمونه‌ای متصل به اینترنت و هوشمند از عروسک‌های معروف باربی است. باربی‌های جدید با کودکان شما صحبت می‌کنند، برایشان جوک تعریف می‌کنند، با آن‌ها بازی‌های جذاب انجام می‌دهند و در رابطه با علاقه‌مندی‌هایشان اطلاعات کسب می‌کنند. همچنین این عروسک‌ها در طول زمان از اینترنت برای کسب اطلاعات بیشتر برای استفاده در مکالمات آینده بهره می‌برند.

عروسک‌های نسل جدید باربی

۳) روبات‌ها

ربات‌هایی که با انواع سیستم عامل‌ها مثل iOS، آندروید و ویندوز سازگار بوده و به شکل توپ‌های ضد آبی هستند که این امکان را به کودکان می‌دهند تا روح یک بازی ویدئویی را وارد دنیای واقعی خود کنند. این بازی می‌تواند به صورت فردی یا گروهی انجام شود و به کودکان مهارت‌های قوی ریاضی و علوم می‌آموزد.

Dash and Dot ربات‌های اسباب‌بازی هستند که امکان برنامه‌نویسی را برای کودکان فراهم کرده و آن‌ها را سرگرم می‌کنند. به این ترتیب که به وسیله‌ی یک آی‌پد یا تبلت با سیستم عامل آندروید قادر به برنامه‌ریزی حرکت و تشخیص اشیا هستند.

Dot and Dash

۴) تجربه‌ی کار با واقعیت مجازی

Playmation این امکان را برای کودکان فراهم می‌کند که به تیم انتقام‌جویان بپیوندند و به کمک تکنولوژی پوشیدنی و اسباب‌بازی متصل به آن با خائنان مبارزه کنند. این تکنولوژی پوشیدنی علاوه بر ارتباط با اسباب‌بازی‌های دیگر این امکان را فراهم می‌کند تا به جنگجویان دیگر به شکل حماسی پاسخ دهند.

ماتل استریوسکوپ نیز یک هدست پلاستیکی واقعیت مجازی است که یک گام فراتر از کاردبرد (cardboard) گوگل بوده و برای بچه‌ها مناسب است. این هدست با سیستم عامل iOS و آندروید سازگار است. 

Disney’s Playmation

۵) کیت

Kano کیت کامپیوتری دست‌ساز خود کودک را برای کودکان ۶ تا ۱۴ سال ارائه می‌دهد که به کمک آن بچه‌ها کدنویسی و گشت‌وگذار در اینترنت را یاد می‌گیرند و می‌توانند برنامه‌های مختلف را اجرا کنند در حالی که از تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده می‌کنند.

littleBits یک پلت‌فرم ماژولار بلوک‌های الکترونیکی با امکان استفاده‌ی آسان برای ۸ سال به بالاها است که امکان ایجاد ماشین‌های سرگرم‌کننده‌ای را برایشان فراهم می‌آورد. در این بازی کودکان مهارت STEM کسب می‌کنند و حتی می‌توانند اسباب‌بازی جدیدی اختراع کنند.

۶) کسب‌وکار اسباب‌بازی‌های تکنولوژیکی

Two Bit Circus اسباب‌بازی‌ها و بازی‌هایی را توسعه می‌دهد که با ترکیب اشیا فیزیکی و دنیای دیجیتال لذتی سرشار از انرژی ایجاد می‌کند.

Two Bit Circus

این‌ها فقط چند نمونه از نسل جدید اسباب‌بازی‌های هوشمند هستند که دنیای فیزیکی و دیجیتال را با هم ترکیب می‌کند. پیشرفت تکنولوژی این قدرت را دارد که بازی بچه‌ها در مقابل مانیتور را تعاملی‌تر و آموزشی‌تر گرداند.